Hayalinpesinde.com – Ukrayna Hakkinda Tüm Bilgiler

Ukrayna’da Şirket Kurmak

 1. Tam Ortaklıklar ve Sınırlı Ortaklıklar
 2. Temsilcilik ve Şube Açılması
 3. İş Birliği Anlaşmaları
 4. Anonim Şirketi
 5. Limited Şirketi

Bu yazımızda “Ukrayna Avukatlık ve Danışmanlık Ajansı” olarak, Ukrayna’da Şirket Kurmak hakkındaki bilgilerimizi paylaşacağız. Ukrayna’da  Limited(LTD – Ukrayna’da yazı kısaltması TOB – okunuşu TOV) şirketi kurmak isteyenlere Ukrayna Avukatlık ve Danışmanlık Ajansı hizmet vermektedir.

Öncelikle Avrupa’ya uyum sürecinde olan, enflasyon rakamları günden güne düşen ve büyüme oranı yıldan yıla artan Ukrayna’da Şirket Kurmak sizlere Ukrayna çalışma izni ve  Ukrayna oturum izni almanın yanı sıra gelecekte daha fazla avantajları olacaktır.

Ukrayna’da kurulacak şirketin sermaye alt sınırı bulunmadığı (1 grivna sermaye ile bile şirket kurulabilir) ve şirketin geliri ve gideri olmadığı zaman yıllık gelir beyannamesi verildiği takdirde(gelir beyannamenizi sizler için her yıl takip ediyoruz) şirket vergisi yoktur.

UKRAYNA’DA ŞİRKET AÇMAK İÇİN GEREKEN BELGELER

Ukrayna’da şirket açmak için gerekenleri adım adım ve belge belge sizler için düzenledik. Ukrayna’da  şirket açma, çalışma izni alma, oturma izni alma, yeminli tercümanlık, gezi rehberliği ve yatırım araştırmalarının yanı sıra “Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı” olarak birçok alanda hizmet veriyoruz.

 

ukrayna'da şirket kurmak
Ukrayna’da Şirket Kurmak

Ukraynaca Pasaport Çevirisi

Ukrayna’da herhangi yasal bir işlem yapmak için ilk olarak pasaportunuz ile Ukrayna’ya giriş yapmanız gerekmektedir. Ukrayna’da kalabileceğiniz yasal 90 gün içerisinde(Ülkeye son girişinizde Ukrayna sınır polisleri tarafından basılan kaşeye/damgaya bakılmaktadır) pasaportunuzu ukraynalı yeminli tercümanlar aracılığı ile çevirip, noterde onaylatıp ardından vergi kimlik numaranızı almanız gerekmektedir.
Önemli: Ukrayna’da çeviri yapabilmek için Türkçe bölümünden mezun yeminli tercümanlar aracılığı ile pasaport çevirisi yapılmalı ve noterde tercümanın diploması ile işlem yapılmalıdır

Ukrayna Vergi Kimlik Numarası

Ukrayna vergi kimlik numarası(Ukraynaca kısaltması INN) alınması şirket kurulumunun ilk işlemidir. Vergi kimlik numarası başvurusunda dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur.

INN(Ukrayna Vergi Kimlik Numarası), Ukrayna’da mali ya da önemli bir işlem gerçekleştirebilmek için zorunlu bir koddur.

INN alınması başvuru tarihi itibari ile 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Önemli: Ukrayna’da INN(Vergi Kimlik Numarası) almak için yasal olarak kaldığınız süre içerisinde(90gün) başvurmak gerekmektedir. Aksi takdirde şirketimiz yasadışı işlemler yapmamaktadır.

Ukrayna Vergi Kimlik Numarası neden alınmalı? Vergi kimilik numarası ile yapılabilen işlemler nelerdir? Daha fazla bilgi için Ukrayna Vergi Kimlik Numarası hizmetimizi okuyunuz.

Ukraynalı Müdür Tayini

Ukrayna’da şirket kurulumunda en önemli husus ise bir yabancının tek başına şirket kuramamasıdır. Biraz daha ayrıntı verelim.

Ukrayna’da şirket tüzüğüne sizin adınız şirket kurucusu olarak yazılır, siz imza atarsınız. Ancak şirketi Ukraynalı bir Genel Müdür kurmak zorundadır. Bu müdürün, sizlere çalışma izni aldığımızda işine son verip sizleri hem şirketin kurucusu hem de Genel Müdürü tayin ediyoruz.

Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı olarak Ukraynalı Müdür için garantör görevi görüyoruz. Ukraynalı genel müdür tayinini yapar ve şirket kurulumunuzdan, çalışma izni alımınıza, Genel Müdür değişikliği ve otuma izni alımınıza kadar yanınızda oluyoruz.

Ukraynaca Şirket Tüzüğü ve Çalışma Alanları Seçimi

Ukrayna şirket tüzüğü hazırlanması adeta bir sanattır. Ukrayna’da bazı kimselerin özenmeden hazırladığı şirket tüzükleri sizlerin ihtiyacını karşılamayacağı için sürekli para kaybederek protokol ve tüzük değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Deneyimli Avukat ve Muhasebecilerimizden oluşan ekibimiz ile ihtiyaçlarınıza ve size özel Tüzük yazıyoruz. Şirket Tüzüğünde olan bazı kısımlar ise madde madde şöyledir: Şirket İsmi, Çalışma Alanları ve Sermaye‘dir.

Ukraynaca Şirket İsmi

Tüzükte ilk başta yer alacak şey Ukraynaca şirketin adıdır. Şirket adı Ukrayna genelinde tek olmalıdır. Şirketinizi açtırmak için bizden hizmet alırsanız sizlere sunduğumuz diğer bir hizmet ise şirketinizin isminin daha önce alınıp alınmadığını kontrol etmektir.

Ancak şirketin adını Türkçe ya da İngilizce telaffuz etseniz bile tüzükte Ukraynaca yer almak zorundadır. Dilerseniz yeminli tercümanlarımız ile şirket isminizin Ukrayna’da akılda kalıcı ve kulağa hoş gelen varyasyonlarını üretip sizlere sunuyoruz.

Ukrayna Şirketi Çalışma Alanları(Ukraynaca kısaltması – KVED)

Ukrayna’da şirket kurulurken çalışma alanlarının dikkatli seçilmesi gerekmektedir. Ajansımız ileride ihtiyaç duyabileceğiniz çalışma alanlarını tahmin ve tespit ederek ileride yaşayabileceğiniz para kayıplarından sizleri kurtarır.

Önemli: Bazı çalışma alanlarının seçilebilmesi için şirketin minimum gereksinimleri karşılaması gerekmektedir.

Ukrayna Şirket Antetli Kağıt ve Kaşe – Mühür Tasarımı

Tasarımcılarımız ile şirketinizin Ukrayna Kurumsal Kimlik Tasarımını yapıyoruz. Şirket yazışmalarında, işe alım davet mektuplarında, askerlik tecil işlemlerinde kullanılan evraklarda vb. kullanılan şirket antetli kağıt tasarımınızı profesyonel tasarımcılarımız ile hazırlıyoruz.

Antetli kağıt tasarımının yanı sıra Ukraynaca Kartvizit hazırlıyoruz. Ve Ukrayna Şirket Kaşe nizin tasarımını yapıp, kullanıma hazır bir şekilde teslim ediyoruz.

UKRAYNA’DA KİMLER ŞİRKET AÇABİLİR?

 • Ukrayna’da şirket kurmak için ilk önce mutlaka Ukrayna Vergi Kimlik Numarası alınmaktadır. Bu belgeye sahip olmayan yabancılar maalesef şirket açamayacaklar ve hiç bir işlem yapamayacaklardır.
 • Onun dışında şirket kurmak için Ukrayna yasalarına göre şirketi öncelikle Ukraynalı bir müdürün kurması gerekmektedir. Şirket sahibi çalışma izni aldıktan sonra dilerse kendisini Müdür olarak tayin edip Ukraynalı müdürün işine son verebilir.
Ukrayna'da Şirket Kurmak
Ukrayna’da Şirket Kurmak

Toplam Süre : 7 İş Günü

Kimler Kurabilir : Ukrayna vergi kimlik numarasına sahip olanlar

Ücret : 800 $

Sizlere Verebileceğimiz Hizmetler

 • Pasaport Çevirisinin yapılması,
 • Pasaport çevirisi Noter Onayı,
 • Vergi Kimlik Numaranızın alınması,
 • Şirket İsmi seçimi ve alınmış olup olmadığının kontrolü,
 • Şirket Tüzük ve Protokolü hazılanması,
 • Şirketinize adres gösteremiyorsanız Adres temini,
 • Geçici Ukraynalı Müdür atanması,
 • Şirket Vergi Sisteminin size uygun olarak belirlenmesi,
 • Şirket Mührünün/Kaşesinin alınması,
 • Şirket Antetli Kağıt tasarımı

Gereken Belgeler

TC Pasaportu ve Noter Onaylı Ukraynaca Çevirisi
Ukrayna Vergi Kimlik Numarası
Ukraynalı Müdür
Ukraynaca Şirket Tüzüğü
Protokol

UKRAYNA’DA ŞİRKET KURAN DOLANDIRICILAR

Ukrayna da Şirket Nasıl Açılır girişimci ve yatırımcıların, kendilerini bilirkişi ilan eden dolandırıcılardan uzak durmaları gerekmektedir. Ukrayna’da şirket kurdurmak pahalı bir işlem olmamakla beraber her yıl vergi beyannamelerimuhasebe kayıtları takip edilmediğinde ileride problemlerle karşılaşmanız kaçınılmazdır.

Sizden para talep edip, sadece şirket kuran ve şirket ile ilgili başka işlem yapamayan dolandırıcılardan kaçınmalısınız. Ukrayna Avukatlık ve Danışmanlık Ajansı olarak şirket kurulum sürecinize ek olarak yeminli tercümanlık, noter işlemleri, bankacılık işlemleri, muhasebe kayıtları gibi işlemlerinizde ücretimize dahil olarak danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Leave a Reply
*
*
*

Bizi Instagram’dan Takip Edin

Instagram has returned invalid data.