Hayalinpesinde.com – Ukrayna Hakkinda Tüm Bilgiler

Ukrayna para birimi

Ukrayna para birimi UAH Grivna’dır. Bundan iki sene öncesine dolar daha güçlü olan Ukrayna para birimi, ülkedeki iç savaş ve politik yönetimden ötürü dolar karşısında değer kaybetti. Şöyle ki 2 sene önce 1 Amerikan doları 8 iken şu anda 25 Grivna arasında seyrediyor.

1 Grivna kaç Tl – 1 TL kaç grivna

1 Grivna kaç TL, sorularının cevaplarını hemen sizinle paylaşalım. 2017 Ağustos ayı itibari ile 1 TL 7,34 UAH yani  1 Girvna ( UAH ) ise 0,13 kuruştur. Bu hesaptan yola çıkarsak eğer, 100 Grivna yaklaşık olarak 13 TL yapar. 100 TL 714 UAH gibi bir karşılığa denk gelir.

Kiev’de Türk bankası

Kiev’de Türk bankası bulunmaktadır. Finansbank Ukrayna Kiev’de Credit Europe Bank olarak hizmet vermektedir. Onun dışında, Odessa, Lviv,Kharkov, Dnepropetrovsk, Donetsk, Lugansk gibi şehirlerde Türk bankası arayan kişiler için tek tercih maalesef Ukrayna bankalarıdır. West Finance and Credit Bank her ne kadar Türk bankası olsa da, TL ile işlem yapmamaktadır.

Ukrayna’ya giderken yanınızda bulunan Tl’yi havaalanı ya da döviz bürolarında bozdurabilir miyim sorusunu birçok kullanıcımız sormakta. Fakat Ukrayna’da Türk Lirasını bozduramazsınız. Change Ofis ( döviz büroları ) sadece dolar, euro ve Rus rublesi bozmaktadır. Ukrayna’ya gelirken yanımda kaç dolar olmalı sorusunun cevabı ise, havaalanında 10.000 $ ( dolar ) dan fazlasına izin vermeyecekleri için bu sınıra kadar yanınızda dolar bulundurabilirsiniz.

Ukrayna’da bankamatikten grivna para çekmek

Bu sorunun cevabı olarak, ülkenin tüm bankamatiklerinden Türk banka kartlarınız ile UAH para çekebilirsiniz. Size tavsiyemiz ise, gelirken yanınızda 100 dolar gibi bir para bulundurun. Paranızı havaalanında indiğinizde change ofislerden bozdurabilirsiniz. Bu para sizin otele gitmenize fazlası ile yetecektir. Gün içerisinde ise bankamatiklerden Türk banka kartlarınız ile istediğiniz kadar Ukrayna Parası çekebilirsiniz. Ukrayna’da bankamatiklerden para çekerken varsa eğer ilk öncelikle Privat Bank’ı tercih edin. Yeşil beyaz bankamatikleri ile kolayca tanıyabilirsiniz. Privat Bank ile ilgili görselleri yazımızın sonunda sizlerle paylaşacağız. Ayrıca Privatbank atmleri her şehirde neredeyse her 1 km’de bulabilirsiniz. Ülkenin en yaygın kullanılan bankasıdır. Banka çekeceğiniz TL’yi önce dolara sonra da Grivna ( UAH ) a çevireceği için biraz kur kaybınız olacaktır. Ayrıca banka komisyonu olarak her para çekiş işleminizde yaklaşık 8 TL sizden tahsil edecektir. Örneğin; bankamatikten 1.000 Grivna çektiğinizde, 130 Tl olması gerekirken, sizden 136 TL + 8 tl komisyon masrafı çekecektir. Fakat bu şekilde daha güvenli olacaktır sizin için. Yanınızda yüzlerce dolar ya da binlerce grivna taşımak yerine bu yöntemi kullanabilirsiniz. Change ofislerin çoğu da 24 saat hizmet vermektedir. Pasaportunuzu vererek dolar bozdurabilirsiniz.

Ukrayna’da Türk bankası kredi kartı kullanımı mümkündür, tüm alışverişlerinizde Kredi kartı kullanabilir, otel ödemeleri, restaurant, gece eğlencesi için gideceğiniz night club, bar ve publarda kartınız ile hesabı ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda kredi kartınız ile nakit avans olarak bankamatiklerden de çekim yapabilirsiniz.
Ukrayna’da demir paralar hariç, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 UAH’lık paralar mevcuttur.

privatbank

privatbank

privatbank

Leave a Reply
*
*
*

Bizi Instagram’dan Takip Edin

Instagram has returned invalid data.