Hayalinpesinde.com – Ukrayna Hakkinda Tüm Bilgiler

Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu


Opera ve Bale Odessa Ulusal Akademik Tiyatrosu Ukrayna’nın en eski tiyatrosudur. Odessa’daki en ünlü yapılar Tiyatro ve Potemkin Merdivenleri’dir . Potemkin Merdivenleri konumuzada göz atmanızı dileriz.

 

Dünyaca ünlü tarihi odessa binasını bir opera sever olupda duymayan yoktur diye düşünüyorum.Odessa’ya gelirseniz kesinlikle gitmenizi tavsiye ederiz.Ben operayla yakından uzakdan alakam olmasada sırf içerdeki atmasfor ve mimarisi için arkadaşlarımla keyifle gidiyoruz.Fakat rusça bilmeyenler için biraz sıkıcı geçebilir.Biz baştan söyleyelim.Aynı zamanda operanın yanı sıra bale ve tiyatro gibi gösterileride yapılıyor.Hemen kısa bir tarihine bakalım.

İlk opera binası 1810’da açıldı ve 1873’te yangınla yok edildi. Modern bina, Fellner & Helmer tarafından neo-barok (Viyana Barok) stiliyle inşa edildi ve 1887’de açıldı. Lüks izleyici salonunun mimarisi,at nalı tasarımı salonun benzersiz akustiği, sahneden koridorun herhangi bir yerine bile fısıltı düşük ses tonunu sağlar. Tiyatronun en son yenilemesi 2007’de tamamlandı.

Petersburg mimar Thomas de Thomon ilk opera tiyatro tasarlanmış, 10 Şubat 1810 Bu son tiyatro neredeyse tam 200 yıl önce ilk tiyatro ile aynı nokta üzerinde açıldı. Kolonnadesiyle ana giriş, denize bakar. Hiçbir fuaye yoktu .

2 Ocak 1873 gecesi, bina yangınla kapatıldı.

Hemen bir para toplama kampanyası başlatıldı. Şehir, en iyi tiyatro dizaynı için uluslararası bir yarışma ilan etti. Kırk tasarım sunuldu, ancak hiçbiri seçilmedi. Son olarak, proje, oditoryumun eğriliklerini takiben geleneksel olmayan fuaye ile 1878’de inşa edilen Dresden Semperoper’in çizgileri boyunca taslak haline getirildi .

İki Viyana mimar Ferdinand Fellner ve Hermann Helmer 1883 yılında büyük ikametgah inşa etmeye başladılar. Temel taşı 16 Eylül 1884’te atıldı. 1 Ekim 1887’de tiyatro inşaatı için 1.300.000 ruble maliyetle tamamlandı . Odessa Şehir Tiyatrosu seçildi. 

Tiyatro, Odessa’daki Edison Şirketini elektrikli aydınlatmaya sahip ilk bina oldu .

Tiyatro patronlarını yazlar için rahat tutmak için işçiler buzda waggonloads ve 35 metrelik bir şaft aşağı sallamak, daha sonra serin hava koltukların altındaki deliklerden yükseldi salonun altındaki bir bodruma bir tünelden geçirecekti.

1925’te bina tekrar bir yangınla yakıldı.

Odessa halkı, inşaatın 1.3 milyon altın ruble’ye ulaştığını öğrendiğinde nefes aldıklarını ancak yeni tiyatroyu gördüklerinde hayranlıkla tekrar nefes aldıklarının bir hikayesi var.

odessa opera ve bale tiyatrosu Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu vvvvvvvvvvvvv

II. Dünya Savaşı sırasında , şehrin durumundan endişe eden Nikita Kruşçev , Odessa’yı özgürlüğünden hemen sonra ziyaret etti. Kruşçev, binanın sadece bir köşesinin bir düşman kabuğu tarafından hasar gördüğünü bildirdi.

Tiyatro 1960’lı yıllarda yeniden düzenlendi.

odessa opera ve bale tiyatrosu Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu 271px                                                     02

odessa opera ve bale tiyatrosu Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu 250px Operniy 5

Binanın etrafındaki sokak sanatçıları,mimari yapısı,temiz hava ve Ukrayna halkı ile size güzel vakitler yaşatabilir.Sokak sanatçısı ile fotoğraf çekinmek istediğinizde fiyatı ne kadar derseniz size sen ne kadar vermek istersin diyorlar.Bilet fiyatlarına gelince gösteriler öğlen 12’den sonra başlar,akşam 9’a kadar devam eder.Bilet fiyatları 150 ile 650 arasıdır.Girişteki gişeden kolaylıkla alabilirsiniz.

Leave a Reply
*
*
*

Bizi Instagram’dan Takip Edin