Hayalinpesinde.com – Ukrayna Hakkinda Tüm Bilgiler

Lviv Aşk Tüneli (Love Tunnel)

Ukrayna’da bulunan Aşk Tüneli, internet aleminin fenomen destinasyonlarından biri. Bir çok listeleme ve içerik platformu tarafından en güzel, en ziyaret edilesi yerler gibi listelerin başında gösteriliyor. Ukrayna içerisinde belki de bulunmak isteyebileceğiniz en güzel yer olsa da bilinirliği aslında internetin dışında Kiev, Lviv gibi büyük şehirlere göre çok fazla değil ve ulaşım konusunda çok detaylı bilgi yok. Ben Ukrayna seyahatimde popüler destinasyonların dışına da çıkmak ve farklı yerler görmek istediğim için burayı ziyaret ettim ve edindiğim tecrübeleri aktaracağım.

Aşk Tüneli (The Tunnel of Love, Tunel’ Kohannia, Тунель кохання), Ukrayna’nın Rivne Oblastı’na (bögesi) bağlı, Klevan isimli küçük bir yerleşim yeri üzerinde bulunan; tek yönlü bir tren rayının etrafında, her iki yönde uzayıp giden ağaçların yukarıdan birleşmesiyle meydana gelen doğal bir tüneldir. Aşk Tüneli’nin uzunluğu 6 KM’dir. Tünel içindeki tren yolunun orman işletmesine ait amaçlarla günde 3 defa kullanıldığı söyleniyor. Her mevsimde birbirinden güzel farklı mevsim renkleriyle sizi karşılayacağı için her mevsimde gidilmesi gereken bir yer. Tünel’e Klevan merkezinden ulaşılsa da merkezden biraz uzak olduğu için aşağıda da rotasını paylaşacağım bir miktar yürüme yolu var. Yolun küçük bir kısmı şehrin dışındaki orman içinden geçiyor fakat bu tamamen asfalt bir yol. Tünelin girişinde çeşitli hediyelik eşya, magnet satıcıları ve yiyecek-içecek alabileceğiniz bir stand mevcut.

Aşk Tüneli Giriş Ücreti Nedir?

Tünele giriş tabii ki ücretsiz.

Aşk Tüneli Nerede? Aşk Tüneli’ne Nasıl Gidilir?

love tunnel aşk tüneli Lviv Aşk Tüneli (Love Tunnel) ask tuneli ulasim

Aşk Tüneli Klevan’da olsa da Klevan daha küçük bir yerleşim yeri olduğu için buraya benim gibi Rivne üzerinden ulaşmak durumunda kalabilirsiniz. Ancak Rivne’den ulaşım da oldukça kolay.

Kiev’den Aşk Tüneli’ne Nasıl Gidilir?

Kiev’den, Ukrayna Demir Yolları’nın günde bir kere düzenlediği 097 К numaralı Kovel ulaşımlı treni kullanabilirsiniz. Bu tren Kiev-Kovel arasında çalışmakla birlikte Rivne ve Klevan duraklarında da durmaktadır. 21:46 Kiev kalkışlı trenin Klevan’a varış saati gece 04:16, ve bilet ücretleri de 1. sınıf yataklı (kompartımanda 2 yatak) 300-360 grivna, 2. sınıf yataklı (kompartımanda 4 yatak) 130-160 grivna ve 3. sınıf yataklı (açık kompartımanda yatak) 100-120 grivna şeklindedir.

Dönüş için de yine Kovel’dan kalkan 098 Л numaralı tren 23:25’te Klevan’da olup 05:57’de Kiev’e varmaktadır. Ancak sabah saatlerinde buraya ulaşıp gezmeye başladıysanız dönüş için geceye kadar beklemek istemeyeceğiniz için otobüsle dönmeyi tercih edebilirsiniz. Gideceğiniz tarihlerde aşağıda paylaşacağım bağlantıdan kesin kalkışlı tren saatlerini mutlaka kontrol edin. Otobüslere ilişkin bilgileri de yazının sonunda bulabilirsiniz.

love tunnel aşk tüneli Lviv Aşk Tüneli (Love Tunnel) Tunnel of Love

Lviv’den Aşk Tüneline Nasıl Gidilir?

Lviv’den Klevan’a direk tren seferi bulunmuyor. En iyi ulaşım şekli, trenle Rivne’ye gidip oradan hemen tren istasyonunun yanında bulunan maşrutkalara (minibüs) binerek Klevan’a ulaşmak. Lviv’den Rivne’ye şu sıralar iki tren seferi gözüküyor. Bunlar sabah 09:51’de ve 16:30’da kalkan 804 Л ve 806 Л trenleri. Yolculuk süresi 2,5 saat civarında ve tek tip koltuklu biletlerinin ücreti 60-70 grivna arasında. Rivne’ye ulaştıktan sonra insanları takip ederek peronlardan gar binasının içine ve oradan da karşıdaki diğer kapıyı kullanarak gardan dışarı çıkın. Karşınızda minibüs duraklarını göreceksiniz. Burada “Клевань” tabelalı minibüsü bulun. Ücreti 10 grivna, minibüs kalkmadan önce şoför yanınıza gelip paraları topluyor, parayı verirken “Klevan” diye belirtirseniz anlamayacağınız sorular duymaktan kurtulursunuz. Yolculuk 30-35 dakika arasında sürüyor. Klevan küçük bir yerleşim olsa da yanlış yerde inerseniz uzun yollar yürümek zorunda kalabilirsiniz. Çevrimdışı haritalar edinin, telefonunuzun GPS’ini kullanın ya da insanlara devamlı “vokzan”, “vokzan” diye sorun. вокзал (vokzan) tren istasyonu demek. Klevan’da iki tane tren istasyonu var. Siz, minibüsle gidiş yönüne göre ilk gördüğünüz istasyonda ineceksiniz.

Rivne’den Lviv’e dönüş biraz daha sıkıntılı. Eğer sabah çok erken saatte burada olup öğlene kadar işinizi bitiremediyseniz aynı gün trenle Lviv’e dönemezsiniz. Rivne’den 06:46’da kalkan ve 13:20’de kalkan iki tren var. Gideceğiniz tarihlerde aşağıda paylaşacağım bağlantıdan kesin kalkışlı tren saatlerini mutlaka kontrol edin. Uygun tren bulamazsanız yine aşağıda anlatacağım şekilde otobüsle dönüş yapabilirsiniz.

love tunnel aşk tüneli Lviv Aşk Tüneli (Love Tunnel) uGiouwq

Ulaşım için Otobüsleri Kullanmak

Rivne’den uygun saatlerde dönüş için tren bulamamanız durumunda otobüsleri de kullanabilirsiniz. Otobüsler, Rivne tren istasyonuna 4 kilometre uzaklıktaki merkezi otobüs terminalinden kalkıyor. Klevan’dan maşrutkalarla da tren istasyonuna döneceğiniz için başlangıç noktanız her halükarda tren istasyonu. Tren istasyonundan otobüs istasyonuna yürüyerek (yolun büyük kısmında dümdüz yürüyorsunuz), üzerinde “автовокзал” yazılı maşrutkalara binerek ya da 3 numaralı troleybüsü kullanarak ulaşabilirsiniz. Gideceğiniz yer merkezi otobüs terminali, центральный автовокзал (sentırali avdovokzan diye okunuyor). Terminalin yanında Ринок Андріївський (andreyivski rinok) isimli bir pazar da bulunuyor. Burası turistik olmayan bir şehir ve ingilizce bilen birini bulmak çok zor. Gideceğiniz yerlerin Ukraynacalarını bilmek önemli.

Rivne’de ingilizce konuştuklarını duyduğum yarı Amerikalı yarı Ukraynalı bir aileyle tanışıp ulaşım hakkında bana yardımcı olmalarını istemiştim. Onların vasıtasıyla bir otobüs firmasına ait kartvizit buldum ve benim için saatlerin doğruluğunu teyit ettiler. Rivne’den başka firmalara ait otobüsler de bulunabilir ancak merkezi otobüs istasyonunda bu firmanın araçlarından başka araç görmedim orada bulunduğum süre boyunca. Kartviziti ve saatlerini paylaşıyorum. Kritik durumlarda kalırsanız lütfen program yapmadan önce kart üzerindeki numarayı bir Ukraynalıya rica edip saatleri teyit ettirin. Aynı numaradan iletişime geçerek Rivne’ye gidiş saatlerini öğrenip bulunduğunuz şehirlerden otobüsle de Rivne’ye ulaşabilirsiniz.

 

 

  • Rivne-Kiev Otobüs Saatleri: 04:50, 10:35, 14:20, 16:50, 18:50, 00:50, 02:20
    Rivne-Lviv Otobüs Saatleri: 05:10, 13:10, 15:40, 19:10, 22:10, 00:10, 01:10, 02:10Rivne-Lviv arasında ödediğim otobüs ücreti 140 grivna.

    Otobüs saatlerine bakabileceğiniz internet sitesi: bus.com.ua
    Tren saatlerine bakabileceğiniz ve online bilet satın alabileceğiniz internet sitesi: booking.uz.gov.ua/en/

    Ayrıca ulaşım için ihtiyaç duyacağınız her yeri aşağıdaki haritada da bulabilirsiniz.

Leave a Reply
*
*
*

Bizi Instagram’dan Takip Edin